Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże coraz drożej

Zboże coraz drożej

Zgodnie z założeniami analityków grudzień kontynuuje marsz notowań pszenicy w górę. Dzisiaj na paryskiej giełdzie pszenica wyceniana jest już na ponad 186 euro za tonę. Handlowcy czekają na przełożenie tego trendu na krajowy rynek i ożywienie sprzedaży. Pojawiły się wyższe oferty zakupu pszenżyta i żyta na eksport. Handlowcy (podobnie jak rolnicy) liczą, że wpłynie to pozytywnie na krajowy rynek i stawki pójdą w górę.

Zboże na eksport
ceny transakcyjne z dostawą do portu zł/t
pszenżyto 650-660
żyto paszowe 580
źródło: BM Start

To bardzo wysoka cena jak na ziarno, które w tym roku było (i nadal jest) trudno sprzedać. Ale z oferty nie wszyscy mogą skorzystać, bo gdy doliczyć koszty transportu z południa na północ, sprzedaż się nie opłaca.

Drogo w portach, ale w kraju ceny żyta nadal bardzo niskie. Producenci czekają na większe zamówienia - przede wszystkim z gorzelni. Jednak ruch nadal niewielki, a to przekłada się na niskie ceny. Jedynie pszenicę paszową można sprzedać bliżej 700 złotych za tonę. Wysoko wyceniany jest owies, ale to efekt małej ilości tego ziarna na rynku. Pszenżyto, zwykle drogie o tej porze roku, teraz kosztuje najwyżej 610 złotych za tonę.

Zboża paszowe
ceny transakcyjne zł/t
pszenica 665-700
jęczmień 600-630
owies 600-630
pszenżyto 580-610
żyto 510-530
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności