Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – rekord za rekordem

Zboża – rekord za rekordem

To już kolejny dzień wzrostów na światowych giełdach. Notowania pszenicy w Paryżu osiągnęły najwyższy poziom od kilku miesięcy. Analitycy są zgodni, że mogło być jeszcze drożej, ale wysoki kurs euro względem dolara nieco wyhamował marsz w górę.

Pszenica na giełdzie Matif zaczyna dzień od poziomu 190 euro za tonę. Wrzesień z reguły jest miesiącem odpoczynku od wzmożonych zakupów po okresie żniw, a zatem i niższych stawek, ale nie w tym roku. I to mimo rekordowych szacunków zbiorów zbóż, przekraczających 2 miliardy 200 milionów ton. Z czego ponad 760 milionów ton zajmuje pszenica. To najwyższy poziom od kilku lat. Rekordowe mają być też zapasy tego ziarna, szacowane na blisko 300 milionów ton.

Mniej optymistyczne są prognozy dla samej Wspólnoty. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że zbiory zbóż w Unii będą o blisko 6 milionów ton mniejsze, niż zakładano i nie sięgną 280 milionów ton. Zbiory pszenicy mają być w Europie o ponad 13% niższe niż rok temu i wyniosą niespełna 115 milionów ton.

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności