Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża od dołka do dołka

Zboża od dołka do dołka

To już kolejny dzień spadków światowych notowań zbóż. Z trendu wyłamał się jedynie rzepak na parkiecie w Paryżu. Ale notowania kukurydzy wciąż zaliczają dołki. I to spore. Kukurydza straciła ponad 6 procent i jest najtańsza od maja. Tona na parkiecie w Chicago kosztuje niespełna 145 dolarów, w Paryżu niewiele ponad 165 euro. To efekt zgodnie prognozowanej wyższej produkcji. Ekspertów różni jedynie wielkość szacunków.

Według Amerykanów, ich farmerzy wyprodukują ponad 350 milionów ton kukurydzy, według ekspertów FAO czy Międzynarodowej Rady Zbożowej - około 330 milionów ton.

Zwiększenie produkcji to po części efekt poprawy warunków pogodowych i spodziewanej wyższej wydajności z hektara, a po części większego areału zasiewów.

Rekordowe plony zapowiadane są na Ukrainie, która obok Stanów Zjednoczonych jest głównym dostawcą kukurydzy na światowy rynek. Ale wysoka globalna produkcja, wcale nie oznacza, że ziarna będzie za dużo. Jak pokazują dane, świat zużyje jej więcej, niż dostarczy na rynek, co oznacza uszczuplenie zapasów końcowych do 307,7 milionów ton (spadek o 6,4% r/r).

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności