Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – nowy rok, nowe rekordy

Zboża – nowy rok, nowe rekordy

Przełom roku, zamykanie kontraktów i rosnący popyt, przyczyniły się do znaczących wzrostów notowań zbóż i roślin oleistych w ostatnich dniach. Pszenica na paryskim parkiecie jest najdroższa od kwietnia 2014 roku. Pozostałe surowce podążają jej śladem. Ponad 214 euro za tonę. Notowania pszenicy na giełdzie Matif wysoko zawiesiły tegoroczną poprzeczkę cenową. Sobie i pozostałym zbożom. 

Kukurydza i rzepak przebijają swoje rekordy. Analitycy na razie ostrożnie podchodzą do ocen co będzie w najbliższym czasie, bo już zeszły rok pokazał, że na rynku może wydarzyć się wszystko. 

W kraju handel chwilowo jest niewielki, bo przetwórcy i producenci, wciąż mają jeszcze świąteczno-noworoczną przerwą. Większe zamówienia powinny powrócić w przyszłym tygodniu. Pewne jest jedno - w nowy rok weszliśmy z wysokimi stawkami, które dodatkowo podbił spory popyt z grudnia. I pomimo wyższych od poprzednich o kilkanaście procent zbiorów - ceny ziarna, w zasadzie od października - pięły się w górę. Na tyle, że teraz większość zbóż jest o kilkadziesiąt złotych droższa, niż rok temu.

Najwyższe stawki są dla ziarna z dostawą do portów. Ale to i tak nie zmienia faktu, że pszenica konsumpcyjna, wyznaczająca trend cenowy pozostałym zbożom, kosztuje ponad 900 złotych za tonę.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
konsumpcyjne
pszenica820-920
jęczmień680-730
żyto560-620
paszowe
pszenica760-830
pszenżyto670-780
jęczmień640-740
żyto560-654
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności