Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – notowania i wahania

Zboża – notowania i wahania

Po poniedziałkowych spadkach, ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF znów pną się w górę. Ale na razie nie ma to przełożenia na krajowe notowania.

W portach trwa teraz przede wszystkim realizacja wcześniej podpisanych kontraktów. Spora obniżka cen zniechęciła wielu rolników do przywożenia ziarna, tym bardziej, że to szczyt wiosennych prac polowych. Część producentów uważa, że zbóż w magazynach nie ma za dużo, dlatego warto poczekać na ponowne wzrosty. Ale są i tacy, którzy twierdzą, że lepiej nie wstrzymywać się ze sprzedażą i systematycznie opróżniać magazyny, żeby nie zostać z zapasami przed nowymi zbiorami.

Tona pszenicy konsumpcyjnej w portach kosztuje teraz maksymalnie 925 złotych. I nie ma zbyt wielu transakcji. Natomiast chętnie skupowane jest pszenżyto i żyto paszowe, których stawki utrzymują się na dosyć wysokim poziomie. Popyt z Zachodu na ten towar nie słabnie. Pszenżyto kosztuje maksymalnie 840 zł/t, a żyto paszowe 750 zł/t.

Spadło zainteresowanie podpisywaniem kontraktów na nowe zboża, bo sporo umów zawarto przy wysokich stawkach, a na niższe - chętnych brak.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności