Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – niezmienna zmienność

Zboża – niezmienna zmienność

Początek maja z dużą zmiennością i wahaniami notowań w kontraktach zbożowych na światowych parkietach. Spory minus dla pszenicy i wyjątkowo wysokie zamknięcie kontraktów na rzepak.

Pszenica na giełdzie w Paryżu zakończyła ostatnią sesję przeceną o ponad 14 euro i jest wyceniana na 243 euro za tonę. To wciąż jeden z wyższych poziomów w ciągu ostatnich ośmiu lat. Spadek zaliczyły też notowania za oceanem. Pszenica kosztuje tam teraz poniżej 270 dolarów za tonę, chociaż w ostatnich dniach już tą granicę przebiła. Za to na szczyt wspięły się, w przeddzień zamknięcia majowych kontraktów, notowania rzepaku. Przez chwilę nasiona w Paryżu były wyceniane na ponad 680 euro za tonę. Ostatecznie kontrakty na maj zamknęły się na poziomie 601 euro. A kontrakty na rzepak na sierpień są już wyceniane na 511 euro za tonę.

Jak zawirowania na światowych parkietach przełożą się na światowy rynek, będzie wiadomo po zamknięciu dzisiejszych sesji. Bo majowy weekend sprawił, że i tak słabszy w kwietniu handel, w ostatnim czasie był praktycznie równy zeru.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności