Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – gorączka notowań

Zboża – gorączka notowań

Rosną obawy o płynność i dostępność zbóż. Uszczuplenie dostaw ukraińskiej kukurydzy i bardzo zły stan upraw pszenicy w Stanach Zjednoczonych, podgrzały na koniec zeszłego tygodnia notowania na światowych parkietach.

Kontrakty na pszenicę na giełdzie Matif w Paryżu przekroczyły poziom 370 euro za tonę, na kukurydzę 320. W Chicago pszenica kosztuje już blisko 390, a kukurydza ponad 300 dolarów za tonę. Dla europejskiego ziarna to, po sporym dołku z zeszłego tygodnia, odbicie w górę o ponad 80 euro. 

Światowe wahania krajowemu rynkowi nie służą, bo nerwowość odczuwalna jest nie tylko w zmianach cen, ale przede wszystkim w podaży. Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna, jeśli nie muszą. Nie wiedząc jeszcze co przyniosą najbliższe tygodnie, m.in. w pogodzie, wolą zboże przetrzymać dłużej. A przetwórcy częściowo zaczynają go szukać poza naszymi granicami lub kupują na południu kraju płacąc nieco wyższe stawki niż do tej pory.

Pszenicę konsumpcyjną można teraz sprzedać po maksymalnie 1700 zł/t, paszową po 1650 zł/t - to nawet o 50 zł/t więcej, niż pod koniec marca. Za kukurydzę trzeba zapłacić około 1400 zł/t. W tym przypadku mamy wyjątkowo przecenę (i to nawet o 100 zł/t) w porównaniu z ostatnimi dniami zeszłego miesiąca.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności