Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – duża zmienność cen

Zboża – duża zmienność cen

Zaskakujący finał wczorajszej sesji na paryskiej giełdzie Matif. Ceny zarówno pszenicy, jak i kukurydzy najpierw mocno poszły w górę, a następnie gwałtownie spadły.

Zdaniem maklerów to reakcja na spadki cen ziarna za oceanem. W Paryżu notowania pszenicy straciły wczoraj na tonie ponad 11 euro, a kukurydzy 6 euro. I tak na zamknięciu sesji, pszenica konsumpcyjna kosztowała niecałe 400 euro za tonę, a kukurydza 332 euro. 

Najnowsze amerykańskie prognozy co do zasiewów, nie są najlepsze, do tego dużo zboża ukraińskiego i rosyjskiego stoi zablokowane w portach. Dlatego, zdaniem maklerów, pszenica najprawdopodobniej jednak będzie drożała, mimo chwilowych wahań.

A w kraju eksporterzy wstrzymują się z wystawianiem cen, bo to paryska giełda jest dla wyznacznikiem stawek. Zwłaszcza, że kolejne statki do polskich portów przypłyną po zboże dopiero w maju.

Świąteczna przerwa wstrzymała transakcje, a rolnicy bardzo chcą teraz sprzedaż ziarno i w ofertach wystawiają go bardzo dużo. Potrzebują pieniędzy na materiał siewny i nawozy. Muszą też w odpowiednim czasie opróżnić i zdezynfekować magazyny pod tegoroczne zbiory.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności