Zakupy na zapas – pasze

Do świąt i przerwy w handlu już tylko dwa tygodnie. Na rynku pasz to czas wzmożonych zakupów. Zapasy robią i mieszalnie pasz i hodowcy zwierząt.
A popyt napędza już nie tylko sprzedaż, ale i delikatnie ceny. Kto więc ma surowiec wystawia większe ilości, żeby jeszcze w tym roku podpisać umowy i otrzymać płatności. Jeśli gdzieś dokonały się korekty w dół, to na większe zmiany do końca roku nie ma już co liczyć. Zwłaszcza, że hodowcy muszą mieć odpowiednia ilość pasz na pierwsze tygodnie w nowym roku. A coraz mniejsze zapasy w magazynach pozwalają na podwyżki.
Ponad granicą tysiąca złotych utrzymują się ceny prosa. Jego stawka wzrosła w ostatnich dniach aż o 50 zł/t. Łubin jest nieco tańszy, ale nadal kosztuje około 960 złotych za tonę.
Pasze | |
ceny transakcyjne zł/t | |
proso | 1000-1050 |
bobik | 950-1050 |
łubin | 910-1000 |
groch | 780-940 |
peluszka | 820-920 |
źródło: BM Start |
Na rynku wciąż sporo jest tanich otrąb. W zależności od rodzaju pakowania, można je kupić od 360 zł/t do 460 zł/t.
Źródło: Agrobiznes TVP