Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyższe zaliczki

Wyższe zaliczki

Najbardziej poszkodowane gospodarstwa otrzymają pomoc klęskową, wszyscy rolnicy natomiast zaliczki płatności obszarowych. Wypłata ruszy już za cztery tygodnie. Zbiory zbóż nie były najgorsze, ale z powodu suszy drugiego pokosu traw nie udało się zebrać - podsumowali sytuację państwo Wołkiewicz z Bielowic. A do tego pasze objętościowe są słabej jakości.

W trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się rolnicy, ma im pomóc wcześniejsza wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. Jak poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, zaliczki wyniosą 70% puli za ten rok i wypłacane będą od 15-ego października do 30-ego listopada. W tym samym terminie Agencja Restrukturyzacji będzie też mogła wypłacić rolnikom 85% płatności do trudnych warunków gospodarowania. Na tym jednak nie koniec.

- W tym roku już nie będzie opóźnień dla rolników ekologicznych. Ponieważ certyfikacja musi się zakończyć 1-ego października, a nie 30-ego listopada. W związku z tym od 15-ego października prawie 20.000 gospodarstw ekologicznych, będzie również mogło otrzymać zaliczki w wysokości 85% - zapewnił Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

W sumie przelewy z tytułu zaliczek dopłat bezpośrednich mają opiewać na dziesięć miliardów złotych.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności