Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wysokie zapasy, niskie ceny

Wysokie zapasy, niskie ceny

Prognozy wysokich zapasów pszenicy na świecie napędzają niższe ceny. Notowania na paryskiej giełdzie sięgają niewiele ponad 180 euro za tonę - ale patrząc na ostatnie lata, to wcale nie mało.

Właśnie teraz pszenica notuje jedne z najwyższych poziomów. Tak drogo było w roku 2014. Potem nadeszła korekta i od kolejnego sezonu stawki już tylko rosły. W zeszłym roku pszenica na paryskiej giełdzie Matif (w kontraktach terminowych), była średnio o 20 euro za tonę tańsza niż dzisiaj. A to przekłada się na wewnętrzne rynki.

Pszenica
ceny transakcyjne w kwietniu 2019 roku zł/t
na eksport
12% białka 815-830
14% białka 835-845
w kraju
12% białka 780-805
14% białka 800-820

W zeszłym roku było o ponad 150 zł/t taniej. Co, poza ceną, różni zeszłoroczny handel od obecnego? Zapotrzebowanie na konkretny surowiec. Rok temu największą popularnością cieszyło się ziarno wysokobiałkowe. Pszenica od 13,5% ww górę, sprzedawała się od ręki. Po zeszłorocznych żniwach, cały czas utrzymuje się wysoki popyt na pszenicę o zawartości białka 12%. To efekt mniejszej ilości po zbiorach, ale i mniejszych partii surowca trafiającego na rynek. Dopiero teraz handel powoli zaczyna nabierać tempa. A większa sprzedaż najpewniej ruszy po majówce, gdy rolnicy zaczną szykować magazyny pod nowe zbiory.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności