Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wkrótce żniwa – a jakie ceny zbóż w kontraktach?

Wkrótce żniwa – a jakie ceny zbóż w kontraktach?

Wysokie temperatury pod koniec czerwca przyspieszają dojrzewanie zbóż. Już za kilka dni powinny rozpocząć się zbiory. Pierwszy będzie koszony jęczmień. Pola są pełne łanów zbóż. Uprawy wyglądają na tyle dorodnie, że większość przetwórców kupuje już niewiele ubiegłorocznego ziarna, czekając na tegoroczne dostawy. Coraz szybciej kończą się też dostępne limity zakupowe na nowe żniwa. Kto jeszcze nie podpisał kontraktów, ma na to ostatnią szansę.

Eksporterzy zawierają kontrakty na pszenicę i kukurydzę. Pszenica wyceniana jest nawet na 770 złotych za tonę, podczas gdy pod koniec maja kosztowała 40 złotych mniej. Zakontraktować można także kukurydzę - po 660 złotych.

Ciekawa sytuacja jest na krajowym rynku. Ceny większości zbóż spadły, co nie dziwi, bo zbliżają się żniwa, a plony zapowiadają się wysokie. Tymczasem mimo prognozowanego urodzaju, cena proponowana rolnikom za pszenicę konsumpcyjną wzrosła. W porównaniu z początkiem czerwca, pszenica jest droższa średnio o 20 złotych za tonę. Stawki pozostałych zbóż spadły nawet o kilkadziesiąt złotych za tonę.

Zboża w kraju
umowy kontraktacyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 650-700
pszenica paszowa 600-650
pszenżyto 570-610
jęczmień 570-615
żyto paszowe 550-575
kukurydza 640-660

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności