Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wieprzowina nadal tania

Wieprzowina nadal tania

Na rynku wieprzowiny wciąż tanio, a nawet coraz taniej. Mimo, że zapotrzebowanie na żywiec od ubiegłego tygodnia jest znacznie większe niż wynosi podaż. A zakłady ubojowe poszukują zwierząt.

Cały czas trwa też import półtusz wieprzowych z Belgii, elementów bez kości - głównie schabu z Niemiec i przodków wieprzowych z Danii. Konsekwencją obecności duńskiego towaru na polskim rynku, jest po rozbiorze mięsa w naszych zakładach tania karkówka i łopatka. Ale w tym tygodniu ze względu na śnieżną i mroźną pogodę oraz duże utrudnienia w transporcie, już wiadomo, że dostawy z Niemiec i Belgii będą opóźnione.

Schab i karkówka staniały w ciągu miesiąca o 30 groszy za kilogram. Ceny szynki pozostały bez zmian, a najwięcej na wartości straciła łopatka.

Mięso wieprzowe bez kości
średnie ceny transakcyjne zł/kg
 miesiąc temuteraz
schab11,2010,90
karkówka 11,0010,70
szynka10,5010,50
łopatka8,008,50
źródło: BM Netbrokers

Z powodu małej ilości żywca na rynku, którą widać od ubiegłego tygodnia, zakłady mięsne - aby zabezpieczyć surowiec do produkcji - sprowadzają teraz znacznie więcej półtusz wieprzowych niż wcześniej. To od razu znalazło przełożenie na ceny, które wzrosły średnio o 25 groszy. Półtusze belgijskie kosztują teraz 6,10 zł/kg

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności