Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wciąż pod górę

Wciąż pod górę

Jedni liczą zyski, drudzy czekają na zmianę trendów. Tymczasem notowania na rynku zbóż i roślin oleistych nieubłaganie pną się w górę.

Ponad 541 euro za tonę - to poziom, od którego dzisiaj rozpoczynają się notowania rzepaku na giełdzie w Paryżu. Poziom o 4 euro/t wyższy od wczorajszego. I wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek. Analitycy tłumaczą je wzrostem zainteresowania ze strony Chin - głównie branży biopaliwowej i paszowej. Dodatkowo gorąca pogoda za oceanem, skutecznie podbija notowania kanadyjskiej canoli, której większość trafia właśnie na pasze i paliwa. Canola jest teraz dwa razy droższa, niż rok temu (jej tona kosztuje obecnie ponad 904 dolary kanadyjskie).

Notowania w Paryżu gonią canolę, soję i kukurydzę. Europejskie nasiona wyceniane są o połowę wyżej, niż w zeszłym roku. A to przekłada się na ceny w poszczególnych krajach. Zwłaszcza, że nie wszędzie rzepak wygląda jednorodnie. Są miejsca, gdzie został nieco przymrożony, a są i takie, gdzie widać pierwsze niedobory wody. A ceny?

Rzepak
ceny transakcyjne zł/t
zbiór 2020 r.2700-2800
zbiór 2021 r.
krajowe magazyny2320-2350
na eksport2360-2380
źródło: BM Start

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności