Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tuczniki – na razie bez zmian

Tuczniki – na razie bez zmian

1 euro 85 centów za kilogram. Ceny tuczników na niemieckiej giełdzie drugi tydzień bez zmian. A jak jest na naszym podwórku?

W zdecydowanej większości przypadków przetwórcy starają się utrzymać cenniki na niezmienionych poziomach. Ale są i firmy, które zdecydowały się na dziesięciogroszowe podwyżki. W klasyfikacji poubojowej za klasę S hodowcy dostają dziś od 7 złotych 60 groszy do 8 złotych 10 groszy za kilogram. Klasa E kosztuje odpowiednio o 10 groszy niżej. Klasa U jest wyceniana powyżej 7 złotych, klasa R zdecydowanie powyżej 6.

Tuczniki zł/kg
S 7,60-8,10
E 7,50-8,00
U 7,10-7,60
R 6,50-7,20
źródło: ZM

Rolnicy liczą na jeszcze wyższe stawki, zakłady wręcz przeciwnie, bo wciąż są problemy ze zbytem mięsa i gotowych wyrobów po tak wysokich (jak dziś narzuca rynek tuczników) cenach.

Według wyliczeń Ministerstwa Rolnictwa w trzech pierwszych tygodniach stycznia, średnie ceny skupu trzody przekraczały 6 złotych za kilogram. To prawie o połowę więcej niż przed rokiem. Hodowla staje się coraz bardziej opłacalna i część rolników, pomimo zagrożenia ASF, decyduje się na powiększanie produkcji, co ma swój wyraz w rosnącym pogłowiu. Liczba macior w grudniu ubiegłego roku wzrosła o ponad 1,5%, w tym pogłowie loch prośnych o przeszło 3,5%.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności