Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tuczenie cenników

Tuczenie cenników

1 euro 85 centów za kilogram. Na niemieckim rynku ta sama cena od miesiąca, choć przy zmiennym kursie euro wcale nie oznacza to stabilizacji. U nas wielkie poszukiwanie tuczników i zmiany w cennikach.

Pogłowie świń spada i to nie tylko u nas, ale i w całej Europie. A upały, szczególnie uciążliwe na południu Europy, ograniczają przyrosty i podaż zwierząt - komentuje PolPig.

Nie inaczej jest też w krajowych chlewniach. Stąd podwyżki cen skupu. By kupić duże dostawy, zajmujące całe samochody w większości regionów trzeba zaoferować rolnikom przynajmniej 9 złotych za kilogram.

Tuczniki 
wg wbc zł/kg
S8,90-9,30
E8,80-9,20
U8,60-9,00
R8,10-8,70
źródło: ZM

Podaż zwierząt jest mała, a dodatkowo część hodowców zajęta teraz żniwami - ze sprzedażą świń woli poczekać. Licząc równocześnie na dalsze wzrosty. Bo - ich zdaniem - przy rekordowo wysokich kosztach, to nadal zbyt mało. Tymczasem jak przyznają zakłady, znalazły się one w bardzo trudnej sytuacji, bo kupiony od rolników towar muszą jeszcze sprzedać. Często bardziej opłaca im się import. Ale tu dochodzą nie tylko problemy ze zmiennym kursem walut, ale i transportem. 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności