Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudny handel zbożem

Trudny handel zbożem

Niskie, światowe ceny zbóż i bardzo słaby handel. Również oczekiwania naszych rolników nie znajdują wspólnej płaszczyzny z propozycjami odbiorców, dlatego producenci wstrzymują się ze sprzedażą.

Po informacjach o zwiększonym areale upraw za oceanem, notowania zbóż poszły w dół. Spadki pojawiły się także na paryskim Matifie. U nas rolnicy w przedświątecznym tygodniu zajęci byli głownie intensywnymi pracami polowymi, a niższe ceny zbóż nie zachęcały ich do sprzedaży ziarna. Producenci oczekują przynajmniej 1000 złotych za tonę pszenicy, podczas gdy maksymalne stawki w portach były o 30 zł/t niższe, a w porównaniu do początku marca - aż o 60 zł/t niższe.

Transakcji było niewiele, dlatego część punktów odbioru zamknięto wcześniej, niż zakładano. Dziś w portach nie ma jeszcze propozycji skupu, są za to wezwania do realizacji podpisanych wcześniej kontraktów. W kraju natomiast jest problem. Propozycje sprzedaży rolników nie odpowiadają potencjalnym nabywcom. Ich zdaniem są za wysokie o przynajmniej 40 zł/t - 50 zł/t. Ale rolnicy nie chcą sprzedać w niskim cenach i wstrzymują się ze zbyciem towaru.

Zboża w magazynach krajowych
oferty sprzedaży  zł/t
pszenica konsumpcyjna930-960
pszenica paszowa900-930
pszenżyto800-830
jęczmień konsumpcyjny870-880
jęczmień paszowy800-830
żyto konsumpcyjne730-750
żyto paszowe720-740
źródło: BM Start

Nabywcy płacą jedynie za niewielkie ilości zbóż paszowych i to tylko ci, którzy nie mają innego wyjścia.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności