Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ten kto może, sprzedaje zboże

Ten kto może, sprzedaje zboże

Niewielkie, zaledwie 10 - 20 złotowe zmiany na rynku zbóż. Stawki w krajowych portach wahają się wraz z notowaniami na paryskiej giełdzie Matif i różnicami w kursach walut. Tona pszenicy konsumpcyjnej nadal kosztuje przynajmniej 900 złotych.

Największe zainteresowanie w portach cały czas jest pszenicą konsumpcyjną, a ostatnio także kukurydzą, która nieco zdrożała. Sprzedaje się też pszenżyto i żyto. Stawki dotyczą umów zawartych na dostawy w kwietniu i maju. Rolnicy chętnie pozbywają się zapasów, tym bardziej, że sytuacja na rynku jest niestabilna, a zostawianie ziarna w magazynach wiąże się z zagrożeniem zniszczenia zapasów przez szkodniki. W decyzji pomagają też nadal dobre ceny.

Zboża w portach
ceny transakcyjne zł/t
pszenica konsumpcyjna 12,5% 900-910
pszenżyto 700-710
żyto paszowe 610
kukurydza 760-770
źródło: BM Start

Wciąż duży jest eksport naszego pszenżyta i żyta do Niemiec, gdzie ziarno przerabiane jest na alkohol do produkcji środków dezynfekcyjnych.

W kraju natomiast jest spore zainteresowanie młynów zbożami konsumpcyjnymi na mąkę i kaszę. Kupowana jest głównie pszenica konsumpcyjna, żyto i trochę jęczmienia.

Rolnicy oceniają teraz też stan upraw zbożowych, a te wyglądają całkiem nieźle. Ale boją się suszy i dlatego, pomimo dobrych cen, z rozwagą podpisują umowy na nowe zbiory, aby móc je potem zrealizować.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności