Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tańsze zboże

Tańsze zboże

Zboża na światowych giełdach tracą. Piątkowe sesje zakończyły się na najniższych od kilku tygodni poziomach. Co nie powinno dziwić, bo ziarna na rynku jest pod dostatkiem.

Zapowiadany tegoroczny rekord w globalnej produkcji pszenicy, o ponad 4 procent wyższy niż w zeszłym roku oraz brak porozumienia na linii USA - Chiny, sprawiają, że ostatni tydzień przyniósł korekty notowań zbóż po obu stronach oceanu.

Dzisiaj cena pszenicy na parkiecie w Paryżu zatrzymała się na poziomie nieco ponad 177 euro za tonę. Spadki, ku zadowoleniu producentów, na razie nie przełożyły się na krajowy rynek.

Eksporterzy kupują pszenicę z dwunastoprocentową zawartością białka. Tona, w zależności od miejsca dostawy, kosztuje od 730 złotych do 750 złotych.

Popyt i stabilne ceny towarzyszą także wewnętrznemu rynkowi. To, po niezbyt dobrym handlowo październiku, listopad dla tych, którzy jeszcze chcą sprzedać zboże, wypada dużo lepiej. Stawki pszenicy konsumpcyjnej sięgają maksymalnie 710 złotych za tonę, jęczmienia 700 zł/t.

Zboża konsumpcyjne
ceny transakcyjne zł/t
pszenica 665-710
jęczmień 660-700
owies 640-670
żyto 520-550
źródło: BM Start
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności