Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku indyków

Sytuacja na rynku indyków

Rekordowe ceny zbóż i pasz to dla hodowców wyższe koszty produkcji. W odpowiedzi na to w górę ruszyły notowania żywca, nie tylko wieprzowego ale i drobiowego.

Zmiany te nie wynikają jednak z większego zapotrzebowania na mięso, ale z wciąż niskiej podaży żywca na rynku. Niepewność związana z covid 19, nieopłacalne pod koniec ubiegłego roku ceny skupu (znacznie niższe niż koszty produkcji), a do tego grypa ptaków wiążąca się z redukcją wielu stad. To wszystko skutkuje teraz mniejszymi dostawami ptaków do ubojni. Gwałtowną podwyżką zareagowały na to ceny indyków.

Za indory zakłady płacą już około 5,70 złotych za kilogram żywca. Za indyczki z reguły o 10 groszy mniej. Różnice są coraz mniejsze, a w niektórych firmach stawki nawet się zrównały, bo teraz więcej mięsa indyczego idzie do sprzedaży detalicznej, niż do przetwórstwa, a klienci wolą mniejsze elementy z indyczek, niż duże z indorów. Od rekordowo niskich poziomów od listopada i grudnia to wzrost o niemal 2 zł/kg. Ale przetwórnie, które mają podpisane umowy z sieciami handlowymi, nie mają wyjścia i aby zdobyć towar - płacą coraz więcej.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności