Ceny zbóż, notowania, aktualności

Świnie – zmiana po pół roku

Świnie – zmiana po pół roku

1 euro 23 centy za kilogram półtusz w klasie E, to obowiązująca teraz cena na niemieckim rynku żywca. Po 9 tygodniach stabilizacji - 3 eurocenty w górę. To pierwsza podwyżka od pół roku, co cieszy hodowców, ale skala zdecydowanie zbyt skromna, by poprawić rentowność branży.

U nas świń jest mało, ożywił się też handel. Dlatego trudno się dziwić hodowcom, że odwrócenie trendu chcą wykorzystać najlepiej jak tylko można i licząc na dalsze podwyżki wstrzymują się ze sprzedażą zwierząt. A jak wyglądają dzisiejsze cenniki?

Tuczniki 
ceny skupu wg wbc zł/kg
S5,80-6,20
E5,70-6,10
U5,40-5,80
R4,80-5,50
źródło: ZM

Mimo lekkiego, przedświątecznego ożywienia, chów trzody jak był nieopłacalny, tak jest nadal. Jak szacuje Polpig, w pierwszym kwartale przyszłego roku pogłowie świń spadnie poniżej 10 milionów sztuk. Liczba macior - poniżej 700.000 sztuk, a krajowa produkcja będzie coraz bardziej uzależniała się od importu prosiąt i wieprzowiny. 

Na zmiany w strukturze produkcji ogromny wpływ ma ASF. Od trzymania świń odchodzą małe gospodarstwa, za to jednocześnie rośnie koncentracja i integracja produkcji trzody chlewnej. Powstaje coraz więcej profesjonalnych ferm.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności