Ceny zbóż, notowania, aktualności

Suche fakty

Suche fakty

Zbiory jęczmienia ozimego w większości gospodarstw właśnie się zakończyły. I choć plony są średnie, rolnicy nie mają powodów do narzekań, bo susza mogła poczynić znacznie większe szkody.

Ogólnie plony jęczmienia są zadowalające, biorąc pod uwagę ciągły brak wody oraz wyjątkowo w tym roku upalny i suchy czerwiec, tuż przed żniwami. Jednak wyraźnie występuje duża rozbieżność w ich wielkości - w zależności od regionu.

Tam, gdzie posiano jęczmień ozimy na dobrych glebach, plony wyniosły od 6 do 8 ton z hektara. Natomiast na gorszych ziemiach wydajność jest mniejsza i wynosi około 3,5 tony.

Ziarno jest drobne i miejscami rolnicy mają problem z gęstością surowca podczas badań zboża w punktach skupu. Jeśli natomiast chodzi o wilgotność, to z tym na pewno problemów nie ma. Ziarno jest bardzo suche. Ma od 6% do 7% wilgotności. Rolnicy otrzymują obecnie za tonę jęczmienia w magazynach krajowych od 570 zł/t do 600 zł/t.

Trwa zbiór rzepaku ozimego. Natomiast od weekendu, jeśli pozwoli pogoda, gospodarze zamierzają rozpocząć duże żniwa. Kombajny zaczną kosić pszenżyto, a może nawet pszenicę - tam, gdzie jakość powoli spada.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności