Ceny zbóż, notowania, aktualności

Śruty – tanie kupowanie

Śruty – tanie kupowanie

Końcówka listopada na światowym rynku pasz łaskawa dla kupujących. Przynajmniej dla tych za oceanem. Soja, a jej śladem i śruta sojowa, są najtańsze od kilku miesięcy. Tona śruty sojowej jeszcze dwa tygodnie temu kosztowała kilkanaście dolarów więcej niż dzisiaj. Teraz wyceniana jest na niespełna 294 dolary. To, zdaniem handlowców, głównie efekt braku porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Niższe notowania to dobry znak dla naszych odbiorców śruty sojowej, bo mimo umacniającego się dolara, ceny na naszym rynku nie powinny znacząco rosnąć. Dzisiaj tonę w polskich portach można kupić za nieco ponad 1460 złotych. A to i tak dużo jak na czas wzmożonych, przedświątecznych zakupów, które już powoli zaczęły się na tym rynku.

Nikt nie chce na długą przerwę pozostać bez paszy. W zeszłym roku o tej porze, hodowcy kupowali śrutę sojową średnio o 20 zł/t taniej, niż dzisiaj.

Na rynku sporo jest teraz drugiej pod względem popularności wśród pasz, śruty rzepakowej. A robiąc przedświąteczny zapas tej paszy, można być miło zaskoczonym. Ceny, mimo końcówki listopada, są całkiem przystępne. Tonę można już kupić za 880 złotych. To efekt, z jednej strony, dużej ilości tego surowca na rynku, ale i większej podaży wysłodków buraczanych. Hodowcy, którzy mogą zastąpić śrutę wysłodkami, korzystają z pełni sezonu na nie. W zeszłym roku sytuacja nie była tak korzystna. Obu pasz było mniej i cena śruty poszybowała wtedy powyżej 1000 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności