Ceny zbóż, notowania, aktualności

Soja – drożej wciąż być może

Soja – drożej wciąż być może

Oczekiwanie na rynku trwa. Śruta sojowa za oceanem kosztuje około 300 dolarów za tonę. To drożej niż w grudniu, ale większe zmiany mogą dopiero nadejść.

Rynek czeka na raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa o globalnych zapasach i produkcji soi. A także na ostateczne zawarcie umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

W pierwszym przypadku oczekiwana jest korekta w dół, w drugim większe zapotrzebowanie ze strony kontrahentów. Oba oznaczają, że na rynku soi może być w najbliższym czasie drożej. A jeśli notowania na chicagowskim parkiecie pójdą w górę, to zdrożeje także importowana śruta sojowa dostępna na naszym rynku. Dzisiaj tona w porcie kosztuje blisko 1470 złotych. To ponad 20 zł/t więcej, niż jeszcze pod koniec grudnia.

Ceny może dodatkowo napędzać otwarcie magazynów po świątecznej przerwie i wzmożone zakupy ze strony hodowców zwierząt.

Na rynku wciąż sporo jest śruty rzepakowej, której tona wyceniana jest na średnio 900 złotych. Krajowi odbiorcy nadal czekaj na jej przeceny, ale na to na razie nie ma co liczyć, bo sporo śruty jest eksportowanej, a sam rzepak - nie tanieje.

W ofertach więcej jest też śruty słonecznikowej. Koszt, z odbiorem na wschodniej granicy, to blisko 860 zł/t. Cena w centrum kraju dochodzi do blisko 910 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności