Ceny zbóż, notowania, aktualności

Soja – ceny, prognozy i handel

Soja – ceny, prognozy i handel

Raz górka, raz dołek. Notowania soi i oleju sojowego za oceanem nadal bardzo wysokie, ale już notowania śruty sojowej spadają. Tendencja obniżek, z niewielkimi wahnięciami w górę, utrzymuje się od kilku tygodni.

Po bardzo wysokich notowaniach z połowy stycznia, gdy śruta sojowa osiągnęła tegoroczne maksimum powyżej 460 dolarów za tonę, nie ma już śladu. Dzisiaj tona na parkiecie w Chicago wyceniana jest na 402 dolary. To spadek aż o 60 dolarów w ciągu dwóch miesięcy. 

Przeceny zawitały także na nasz wewnętrzy rynek. Tym bardziej cieszące hodowców zwierząt, że to pierwsze korzystne zmiany od dłuższego czasu. Import sprostał oczekiwaniom i trudno dostępna w ostatnim czasie śruta sojowa, teraz jest już w portowych magazynach w większej ilości. A dzięki temu rolnicy mają szanse na tańsze zakupy, bo ceny już zaczęła spadać. Dotyczy to paszy dostępnej od ręki, a także w kontraktach na kolejne miesiące.

Śruta sojowa
ceny transakcyjne  zł/t
marzec2029
kwiecień1943
maj1909
czerwiec-lipiec1897
sierpień-październik1893
listopad1885

Na razie oczekiwania kupujących nastawione są na dalsze spadki cen. Ale to, co przyniosą kolejne tygodnie, będzie po części zależało od relacji na linii popyt-podaż, a po części od wyczekiwanego raportu o areale zasiewów kukurydzy i soi za oceanem.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności