Słabe plony, duże straty
Słabe plony, duże straty. Zachodniopomorscy rolnicy rozpoczęli żniwa. Podkreślają, że tegoroczna susza spustoszyła uprawy, najbardziej rzepak. Na wniosek wojewody, w kolejnych gminach powoływane są komisje, szacujące rozmiary strat. Ich wartość sięga już prawie 120-tu milionów złotych.
W całym regionie kombajny ruszyły na pola. A w stoisławskich młynach kolejek na razie nie ma.
- Do żniw jesteśmy tradycyjnie przygotowani, wszystko jest sprawne. Czekamy na dostawy, bo w tej chwili one są jeszcze rwane. Pojawi się kilka ciągników, za chwilę przerwa, także ten szczyt na pewno jest przed nami - mówi Mirosław Narojek, prezes PZZ w Stoisławiu.
Przedsiębiorstwo, z planowanych w tegorocznym szczycie żniw 40.000-50.000 ton zbóż, kupiło od rolników zaledwie 3000 ton. Głównie jęczmienia ozimego i pszenicy. Jak informuje Mirosław Narojek, pszenica jest bardzo dobrej jakości - zdecydowanie lepszej niż w ubiegłych latach.
Parametry trzyma też jęczmień. Gorzej z rzepakiem, bo potwierdziły się obawy części rolników. Jak mówi Tomasz Kelm, rolnik z Mścic, pierwsze koszenia rzepaku pokazały, że jego plony są o 50% mniejsze. Natomiast w jęczmieniu straty sięgają do 40%.
Przyczyną tej sytuacji jest susza, która kolejny rok dała się we znaki zachodniopomorskim rolnikom. Brak wody i upały, przekraczające miejscami 35 stopni Celsjusza, zrujnowały uprawy.
- Po poprzednim roku, suchym, wyskoczył po prostu jeszcze gorszy. Mało wody w gruncie i do tego jeszcze doszły te wiosenne przymrozki. No jest po prostu źle - podsumowuje Zygmunt Fryczkowski, rolnik z Gąsek.
Z kolei Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, że wstępne szacunki wskazują na poszkodowanie przez suszę około 4000 gospodarstw. Co przekłada się na straty w wysokości 118 milionów złotych.
Straty szacują już komisje powołane przez wojewodę. Aktualnie na 113 zachodniopomorskich gmin, działają aż w 90. Zygmunt Fryczkowski ocenia własne straty w uprawach rzepaku na 40% - z planowanych 5 ton, uzyska maksymalnie dwie.
Protokół komisji będzie podstawą do ubiegania się o pomoc. W zeszłym roku rząd przeznaczył na nią 2 miliardy złotych. Przeciwdziałaniu suszy ma służyć program opracowywany przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie. Założenia programu zostaną zaprezentowane w połowie sierpnia.
Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP
Powrót do aktualności