Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sezonowe przeceny

Sezonowe przeceny

Poprawa pogody za oceanem, obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie i zapowiedź możliwego odblokowania ukraińskich portów. To główne przyczyny przecen surowców rolnych na światowych rynkach.

Pszenica na paryskim parkiecie Matif rozpoczyna dzisiejszą sesję od poziomu 350 euro za tonę, a za oceanem od nieco ponad 330 dolarów za tonę. Kukurydza w Paryżu wyceniana jest na niespełna 300 euro, w Chicago na blisko 300 dolarów za tonę. I zdaniem analityków spadki mogą się jeszcze pogłębić, bo nikt nie przewiduje redukcji światowych zbiorów zbóż.

Dla krajowych producentów, którzy powoli wchodzą w małe żniwa, także oznacza to niższe ceny. Pierwsze korekty już widać. Tona pszenicy na eksport z odbiorem w lipcu, kosztuje od 1650 zł/t do 1700 zł/t. Stawka kukurydzy w przygranicznych magazynach na zachodzie i północy kraju, waha się od 1350 zł/t do 1400 zł/t.

Do 1200 zł/t spadła cena minimalna tegorocznego jęczmienia, oferowana producentom przez firmy eksportowe. Maksymalnie można otrzymać za tonę tego ziarna 1300 złotych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności