Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – żniwa coraz bliżej

Rzepak – żniwa coraz bliżej

Za około 10 dni rozpoczną się żniwa rzepaku. Stan krajowych upraw jest lepszy niż w ubiegłym roku - oceniają eksperci, a czas zbioru po 2 latach anomalii odbędzie się w normalnym terminie.

Tej wiosny uprawy bujnie kwitły, potem słoneczna i ciepła pogoda pomogła zawiązać się łuszczynom, a teraz dużo wilgoci, ale bez przesadnych, upałów pozwala na odpowiednie dojrzewanie rzepaku. Tylko tam, gdzie lokalnie przeszły burze i intensywne opady deszczu wyniki mogą być słabe. Nie ma to jednak większego wpływu na ogólną ocenę. 

Jak zwykle pierwszymi rejonami, które rozpoczną żniwa będzie Dolny Śląski i południowa Wielkopolska. Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, w tym roku zbiory powinny być o około 10% do 15% wyższe, niż w ubiegłym sezonie, czyli mogą wynieść 2 miliony 800 tysięcy ton - i to pomimo mniejszych o kilka procent zasiewów. A to może mieć wpływ na ceny. Teraz tona rzepaku w magazynie kupującego, kosztuje od 1600 zł/t do 1685 zł/t. Stawki w większości dotyczą standardowego rzepaku technologicznego o zaolejeniu 40%, wilgotności 9% i zanieczyszczeniach do 2%. Maksymalne ceny obejmują rzepak o nieco wyższym zaolejeniu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności