Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – zmiany notowań na giełdach

Rzepak – zmiany notowań na giełdach

Zeszły tydzień przyniósł spadki cen rzepaku do najniższego od kilku miesięcy poziomu. Teraz notowania odrabiają straty.

Rzepak na paryskiej giełdzie Matif kosztuje dziś ponad 380 euro za tonę. Notowaniom pomagają zwyżki cen olejów roślinnych oraz ropy i ostatnie amerykańskie szacunki zbiorów. W przeciwieństwie do Kanady, która w tym roku może mieć rekordową produkcję canoli, Unia Europejska rekordem się nie pochwali. Zbiory są słabsze od zeszłorocznych. Z unijnych pól ma zjechać niespełna 17 milionów ton nasion. 

O blisko połowę została zredukowana produkcja rzepaku na Ukrainie - w tym roku będzie ona na poziomie zaledwie 2,5 miliona ton. Szacunki wskazują, że w skali globalnej nasion będzie blisko o 2 miliony ton mniej, niż jeszcze zakładano na początku żniw (nieco ponad 68 mln ton). Wśród europejskich producentów największym plonem z hektara mogą pochwalić się Duńczycy (4,37 t/ha), najmniej z kolei zbierają Finowie (1,30 t/ha).

W Polsce, gdzie rzepakowe żniwa dobiegają końca, średnia z hektara jest wyższa niż w zeszłym roku i wnosi nieco poniżej 3 ton z hektara.

Wyższe są też ceny. W zależności od regionu, terminu dostawy, odległości dowozu, zaolejenia czy zanieczyszczenia nasion, oferty zakupu startują z poziomu przekraczającego 1500 zł/t (od 1525 zł/t do 1645 zł/t).

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności