Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak wyżej

Rzepak wyżej

Ostatnie dni są pomyślne dla notowań rzepaku na paryskim parkiecie Matif. Wzrosty pozwoliły osiągnąć nie widzianą od początku marca cenę - prawie 380 euro za tonę.

To zdaniem analityków może być efektem obniżenia prognozy tegorocznych zbiorów rzepaku w Unii. Zakładają one teraz poziom 16 i pół miliona ton. Wszystkiemu winna wciąż zbyt mała ilość deszczu w Europie, oznaczająca mniejsze plony zbóż i rzepaku.

Nie inaczej jest na naszych polach. A ostatnie wzrosty nie przełożyły się jeszcze na krajowy rynek. Notowania są nadal blisko o 30 złotych za tonę niższe niż pod koniec maja, ale za to wyrównał się poziom stawek za ubiegłoroczne nasiona z cenami w umowach kontraktacyjnych (od 1600 zł/t do 1630 zł/t). I chociaż handel ubiegłorocznym rzepakiem nie jest duży, bo magazyny są czyszczone pod nadchodzące zbiory, to polski rzepak jest ceniony za granicą. W porównaniu do zeszłego roku, w tym widać większe zainteresowanie krajowym rzepakiem na zewnętrznych rynkach. I chociaż nadal jesteśmy importerami netto, to w pierwszym kwartale tego roku sprowadziliśmy mniej nasion, a wyeksportowaliśmy dwa razy więcej niż rok temu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności