Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – wyżej być może

Rzepak – wyżej być może

Kolejny tydzień i kolejne podbicie notowań na światowych parkietach. Rzepak w Paryżu wciąż drożeje i napędza wzrost cen na poszczególnych rynkach. Kto jeszcze ma nasiona, ten drogo sprzedaje.

Rzepak na paryskim parkiecie Matif kosztuje już 454 euro za tonę. W ciągu tygodnia zyskał ponad 10 euro. Dzisiejszy poziom jest jednym z najwyższych od kwietnia 2013-ego roku. Notowania podgrzały też prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa dla tegorocznej produkcji i zużycia rzepaku. Analitycy oszacowali, że światowa produkcja wyniesie niespełna 69 milionów ton nasion. To niewielka zmiana w porównaniu z prognozą ze stycznia, ale przy dużym zużyciu jego zapasu końcowe mogą być o 1/3 niższe, niż w zeszłym roku.

W efekcie i na naszym rynku zrobiło się drożej. W tym tygodniu cena za ubiegłoroczne nasiona to już 2050 złotych za tonę - 40 zł/t więcej, niż w zeszłym tygodniu. Na rynku nasion tegorocznych, też zmiany na plus dla producentów. Stawki proponowane w umowach kontraktacyjnych są nawet o 70 zł/t wyższe, niż tydzień temu. Umowy można podpisać nawet na 1850 złotych za tonę. I zainteresowanie nimi rośnie - mimo, że na oszacowanie stanu ozimin, jest jeszcze za wcześnie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności