Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak wyżej

Rzepak wyżej

Odbicie na rynku ropy i większy optymizm giełdowych graczy, podbiły stawki olejów spożywczych. A to, niemal od razu przełożyło się na wyczekiwane wzrosty notowań rzepaku.

Kontrakty na listopadowe dostawy zamknęły się na poziomie 390 euro, a wycena lutowych zbliżyła się do 400. Dzisiaj notowania rzepaku na paryskim parkiecie przekroczyły 396 euro za tonę. I zdaniem analityków, mogą jeszcze iść w górę. Wzrostom sprzyjają coraz mniejsza ilość ziaren w obrocie i zbliżające się, zimowe miesiące. Nie bez wpływu jest też większe zainteresowanie kupujących.

Nie inaczej jest na krajowym rynku. Nasion, mimo niesłabnącej sprzedaży, wciąż jest jeszcze sporo, a i kupujących nie brakuje - choć wielu odbiorców woli umowy z przedłużonym terminem odbioru. Dlatego też ceny tych kontraktów są wyższe. Przy sprzedaży nasion w dostawach natychmiastowych, można uzyskać maksymalnie 1730 zł/t. Kontrakty z odbiorem w grudniu, to nawet 1750 zł/t. Ale na takie umowy decyduje się niewielu producentów, bo spora część z nich, liczy na wzrosty cen w najbliższych tygodniach. I nie chce się wiązać umowami na obecnym poziomie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności