Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak wciąż w cenie

Rzepak wciąż w cenie

Ubiegły tydzień przyniósł rynkowi roślin oleistych wyczekiwane wzrosty. Dzisiaj jest już nieco taniej, ale korekta nie jest duża. A rzepak na paryskim parkiecie Matif nadal ma jedną z najwyższych cen od miesiąca, około 370 euro za tonę.

W kraju, poświąteczny handel, rozpoczyna się od nieco niższych stawek niż przed Wielkanocą. Tona zeszłorocznych nasion kosztuje około 1630 złotych, a umowy kontraktacyjne na odbiory w lipcu i sierpniu można podpisać do 1640 złotych za tonę.

Na polach trwa lustracja stanu ozimin i wykonywane są niezbędne nawożenia roślin czy opryski przeciwko szkodnikom. Niepewność wciąż budzi zbyt mała ilość wody w glebie. Według szacunków Strategie Grains, europejscy producenci przeznaczyli w tym roku pod uprawę rzepaku niespełna 5,5 mln hektarów. To mniej niż w poprzednich sezonach. Dużo mniejsze zasiewy mają Niemcy i Francuzi, którym plany pokrzyżowała pogoda. Jeśli prognozy się potwierdzą, to unijny areał rzepaku będzie najniższy d 14 lat. Ale eksperci zakładają, ze nie powinno spaść plonowanie - średni plon z hektara dla krajów z Unii, szacują na 3,25 milionów ton. A to, mimo mniejszego areału upraw, pozwoliłoby na zebranie blisko 18 milionów ton nasion, czyli więcej niż w zeszłym roku.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności