Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – taniej, ale nadal drogo

Rzepak – taniej, ale nadal drogo

Ostatnie dni przynoszą spore wahania notowań surowców rolnych na światowych parkietach, w tym rzepaku. Tym razem nadeszła korekta. Rekord notowań rzepaku - 526 euro padł nieco ponad tydzień temu. Dzisiaj tona na giełdzie w Paryżu wyceniana jest na 513 euro. Ale mimo przeceny i tak to jeden z najwyższych poziomów w tym roku i od ponad ośmiu lat. Przyczyn korekty analitycy upatrują w sporej, bo wynoszącej 7% przecenie ropy, która wpłynęła na notowania olejów przemysłowych i konsumpcyjnych. A tańszy olej sojowy czy rzepakowy, to niższe wyceny nasion.

Ten schemat jeszcze nie przełożył się na krajowy rynek. U nas producenci wystawiają tak mało zeszłorocznych nasion lub w tak wysokich cenach, że kupują tylko ci, którzy muszą. Ale też nie za wszelką cenę. Stawka transakcyjna dochodzi do 2400 złotych za tonę. Więcej nikt nie chce płacić tłumacząc, że przy takim poziomie, nasiona można sprowadzać zza granicy.

Wciąż bardzo korzystne dla producentów pozostają umowy kontraktacyjne na rzepak z nowych zbiorów. Tu, w zależności od regionu kraju, można liczyć na podpisanie umów od 1950 zł/t do 2000 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności