Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – rekord goni rekord

Rzepak – rekord goni rekord

Rekordowy rok dla rzepaku to za mało powiedziane. Historyczne szczyty jakie osiągały przez ostatnie tygodnie notowania tych nasion na giełdach, zaskoczyły nawet producentów, choć w ich przypadku było to miłe zaskoczenie.

W ciągu roku rzepak na paryskim parkiecie podrożał o ponad 80 procent. Podobny poziom cenowych zmian zanotowała kanadyjka canola - nasiona wyceniane są o ponad 60 procent wyżej niż rok temu. Najwyższą stawkę rzepak na giełdzie Matif ustanowił 27-ego grudnia, osiągając prawie 780 euro za tonę. A dzień później, w trakcie sesji, przebił poziom 790 euro. Za każdym razem był to rekord. I nadal poziom ponad 770 euro za tonę się utrzymuje. A to przekłada się na poszczególne rynki.

Za tonę nasion w ostatnich dniach trzeba zapłacić nawet 3400 złotych, podczas gdy rok temu o tej porze był to wydatek rzędu 1800 złotych. I chociaż producenci spodziewali się podwyżek i głośno o tym mówili, to przełożenie słów na rzeczywistość, zaskoczyło nawet ich samych.

Jak ułożą się ceny w tym roku będzie zależało już nie tylko od ruchów notowań i popytu kontrakty na giełdach, ale również od sytuacji podażowej. Chociaż na razie rolnicy są dobrej myśli co do tegorocznych zbiorów, to brak okrywy śniegowej na polach, może budzić obawy i niechęć do pozbywania się nasion. Bo słabsze plony, będą oznaczać kolejne podwyżki cen.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności