Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – powrót do wyższych stawek

Rzepak – powrót do wyższych stawek

Zmianom na surowcowym rynku nie ma końca. I to większym niż zakładali handlowcy. Po ostatniej korekcie w dół, przyszedł czas na odreagowanie i wzrosty. Drożeją zboża, drożeją oleje, a w ślad za nimi podążają notowania rzepaku.

Powrót wyższych stawek rzepaku to między innymi efekt obaw o rzepak ozimy, a tym samym tegoroczną podaż. Wczoraj notowania na paryskim parkiecie Matif przekroczyły psychologiczną granicę 400 euro za tonę i są teraz wyższe niż rok temu blisko o 40 euro.

Od początku roku mamy na tym rynku sporą huśtawkę cenową. Najpierw, w styczniu, nasiona wskoczyły na maksymalny tegoroczny poziom powyżej 420 euro za tonę, by potem w lutym, spaść do poziomu niespełna 390 euro za tonę.

Rzepak
kontrakty terminowe euro/t
dzisiaj 402,75
rok temu 363,25
od początku tego roku
11 stycznia 421,50
3 lutego 387,25

Takie zmiany bardzo niekorzystnie wpływają na krajowy rynek, bo producenci zastanawiają się czy sprzedawać, a przetwórcy - czy kupować. A na razie w cennikach zawitały podwyżki. Poziom 1660 złotych za tonę jest jak najbardziej realny. Podobnie wysokie kwoty można uzyskać przy podpisywaniu umów na nowe żniwa. Tu, cena nasion z dowozem w sierpniu, sięga 1640 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności