Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak najdroższy od lat

Rzepak najdroższy od lat

Styczeń był drogi, ale luty mu nie ustępuje. Notowania rzepaku osiągnęły w tym tygodniu poziom 440 euro za tonę - najwyższy od blisko 8 lat. Nie pozostało to bez wpływu na poszczególne rynki.

Ubiegłorocznych nasion wciąż w magazynach producentów jest dużo, a ceny pod dyktando światowych zmian, bardzo dobre. Tonę rzepaku można ponownie teraz sprzedać nawet po 2 tysiące złotych. W zeszłym roku stawki były średnio o 50 złotych niższe. Wiele zależy od jakości nasion i rejonu sprzedaży. Ale część rolników mimo to, zastanawia się nad sprzedażą, bojąc się zmian w pogodzie.

Na razie rośliny na polach mają się dobrze, a okrywa śnieżna i brak silnych mrozów, dobrze rzepakowi wróżą. Ale pogoda w ostatnich latach pokazała, że potrafi być kapryśna. To, co zaczyna teraz martwić rolników, to nadejście teraz odwilży i zapowiedź mrozów. Od ich nasilenia będzie zależało czy przetrzyma układ korzeniowy roślin, ale i już wykształcona część liściasta.

Bardzo dynamiczna jest sytuacja w umowach kontraktacyjnych na nowe zbiory. Już zostało ich podpisanych więcej, niż o tej porze w poprzednich latach, a zainteresowanie nimi nadal rośnie. Producenci są zadowoleni z ceny, bo kontrakty można zawrzeć nawet po 1750 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności