Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak na poziomie

Rzepak na poziomie

Czy w maju ceny pozostaną na obecnym poziomie na razie trudno prognozować. Takiego scenariusza z pewnością chcieliby producenci rzepaku. Na razie pewne jest jedno, końcówka kwietnia była dla nich bardzo korzystna.

Ponad 12 euro w zaledwie dwa dni. Tak dużego wzrostu nie spodziewali się nawet handlowcy. Tona rzepaku na paryskiej giełdzie Matif kosztuje dzisiaj blisko 380 euro. Podwyżki to z jednej strony efekt zamykania majowych kontraktów, a z drugiej niewielkich w ostatnich tygodniach ofert sprzedaży.

Tymczasem przetwórcy nadal potrzebują surowca. Tona rzepaku z ubiegłorocznych zbiorów wyceniana jest na średnio 1560 złotych. To prawie 20 złotych więcej, niż tydzień temu.

Zyskał także rzepak w kontraktach na nowe żniwa. Tona w krajowych magazynach, kontraktowana jest nawet na 1580 złotych. Przy sprzedaży na eksport - na 1600 złotych.

Ale chętnych do podpisywania umów kontraktacyjnych nie ma wielu, bo producenci z niepokojem obserwują dynamicznie zmieniającą się pogodę i nie kryją obaw o plony.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności