Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak na poziomie

Rzepak na poziomie

Wzrosty w listopadzie, wahania cen w grudniu. Ale na paryskiej giełdzie Matif rzepak nadal powyżej granicy 400 euro za tonę. To wciąż jedna z najwyższych stawek w tym roku.

W kraju, mimo delikatnych korekt w dół, cena za tegoroczne nasiona waha się od 1750 złotych w magazynie sprzedającego, do nieco ponad 1800 złotych z dowozem do zakładów tłuszczowych. Ale handel jest bardzo niewielki. Większość zakładów w tym roku już surowca nie kupuje, a i producenci wolą poczekać na nowy rok, który jak mają nadzieję, przyniesie wyższe stawki.

Tymczasem na polach, przy braku śniegu i przymrozków, rzepak rośnie bez większych problemów. I chociaż na razie większość plantatorów ocenia jego stan bardzo dobrze, to powoli zaczynają pojawiać się obawy związane z pogodą. Rolnicy liczą, że śnieg pokaże się wcześniej niż mróz. Za to już pokazały się pierwsze oferty na rzeapak z przyszłorocznych zbiorów. Ale na razie to bardziej sondowanie rynku, niż konieczność podpisywania kontraktów. Obie strony handlu nie spieszą się do zawierania umów. Proponowane teraz stawki sięgają 1680 zł/t przyszłorocznych nasion. 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności