Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak kwitnie

Rzepak kwitnie

Rzepak wciąż na fali wzrostowej. Co prawda dzienne zmian już są nieco mniejsze niż w ubiegłym tygodniu, ale notowania cały czas zyskują. Środa na paryskim parkiecie zaczyna się od poziomu 365 euro za tonę.

Wyższe wyceny na światowych parkietach dają zielone światło do wzrostów na poszczególnych rynkach. Chociaż z wprowadzaniem wyższych stawek u nas wcale nie jest łatwo. Bo gdy tylko cena rośnie, od razu wielu rolników chce podpisywać umowy, a zwiększone zainteresowanie i podaż, niemal od razu skutkują korektą.

Rzepak zł/t
żniwa 2018 r. 1540-1560
żniwa 2019 r.  1560-1580

I o ile na podpisywanie umów czasu nadal jest dużo, o tyle ze sprzedażą nasion z ubiegłego roku warto się spieszyć, bo od 1-ego czerwca wiele zakładów produkcyjnych będzie miało przerwy technologiczne i znalezienie nabywców będzie utrudnione.

Podobnie będzie z zakupem śruty rzepakowej, której dostępność na rynku będzie coraz mniejsza. Teraz zeszłoroczna kosztuje 950 złotych za tonę. Nowa, która dostępna będzie w zakładach dopiero od połowy lipca, wyceniana jest na blisko 900 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności