Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak i najnowsze prognozy

Rzepak i najnowsze prognozy

To ma być dobry rok dla rynku soi i rzepaku. Produkcja nasion oleistych na świecie może przekroczyć 630 milionów ton, czyli o ponad 5 procent więcej niż w ubiegłym.

Zdaniem Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa produkcja rzepaku przekroczy 73 miliony ton i ma być wyższa niż ta w mijającym sezonie. To za sprawą liderów produkcji, Kanady, Unii Europejskiej i Chin. Wszyscy oni mają szansę odnotować wzrost. Co jest istotne, bo zeszły rok - jak podkreślają analitycy - nie należał do najlepszych.

W bieżącym roku produkcja rzepaku we Francji powinna sięgnąć 3,5 miliona ton, a w Niemczech ponad 3 miliony. Polska ma szansę zbliżyć się do tego poziomu. Po zimnym początku wiosny pogoda się poprawiła. Jest więcej słońca, wyższych temperatur i wody. Plantacje zaczynają nadrabiać zaległości i kwitną. Ale ostatnie spadki na paryskiej giełdzie, już przełożyły się na przeceny i u nas. Za tonę rzepaku w umowach kontraktacyjnych można otrzymać od 2360 zł/t w zakładach tłuszczowych do 2390 zł/t w dostawach na eksport.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności