Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak i czas przecen

Rzepak i czas przecen

Im bliżej żniw, tym taniej. Po wysokich cenach z maja nie ma śladu, a notowania rzepaku na paryskim parkiecie obrały kurs na zniżki. I to spore.

Jeszcze w zeszłym tygodniu kontrakty terminowe na rzepak na giełdzie Matif, były bliskie ponownego pokonania granicy 700 euro za tonę. Ale tak się nie stało. Lipiec zaczął się przecenami. W efekcie, dzisiaj tona wyceniana jest na nieco ponad 665 euro. A to znajduje swoje odzwierciedlenie w spadkach także na poszczególnych rynkach. Zwłaszcza, że handel rzepakiem mocno przystopował.

Jeszcze pod koniec czerwca za tonę ubiegłorocznych nasion można było uzyskać nawet 3800 złotych. W końcówce miesiąca stawki spadły do poziomu 3200 zł/t. Dzisiaj jest o kolejne 100 złotych taniej. Wizja 4000 złotych za tonę w czasie żniw, jest zdaniem analityków nierealna, dlatego pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży. Ale odbiorców trzeba się nieźle naszukać, bo wielu czeka już na dostawy z nowych żniw. Zwłaszcza, że ceny proponowane w umowach, już spadły do 2900 złotych za tonę. Kto podpisał kontrakty jeszcze dwa tygodnie temu, mógł liczyć na nawet ponad 3500 zł/t.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności