Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – drożej być może

Rzepak – drożej być może

Indeks cen żywności FAO przekroczył w lutym poziom 150 punktów i jest najwyższy w historii. Drożały wszystkie surowce rolne, poza cukrem. Najbardziej oleje roślinne, produkty mleczne i zboża. A patrząc po obecnych wzrostach notowań, marzec może będzie jeszcze droższy.

Liderem wzrostów na światowych parkietach kolejny tydzień pozostaje rzepak. To efekt podążania za rosnącymi cenami ropy i brakami w podaży oleju słonecznikowego, którego Ukraina i Rosja były głównymi eksporterami na świecie. W zeszłym tygodniu notowania rzepaku zyskały ponad 70 euro przekraczając pułap 820 euro za tonę, a w tym wycena skoczyła do nie notowanego nigdy wcześniej poziomu. Rzepak na paryskim parkiecie Matif, kosztuje już blisko 900 euro za tonę i tylko umocnieniu kursu złotego do głównych walut, krajowy rynek zawdzięcza mniejsze od spodziewanych wzrosty. Choć i tak transakcje zawierane są powyżej 4000 złotych za tonę.

Umowy na zeszłoroczne nasiona można podpisać od 4100 zł/t do 4200 zł/t. Ale apetyty producentów zaostrzają się z każdym dniem. Dzisiaj oferty sprzedaży sięgają już prawie 5000 złotych za tonę.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności