Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak coraz droższy

Rzepak coraz droższy

Przeceny na światowych parkietach nie trwały długo. Notowania zbóż i roślin oleistych znowu rosną. Wyraźnie wzrosły ceny amerykańskiej soi, kanadyjska Canola tylko w jedno popołudnie zdrożała o 4 procent, zyskując poziom nie notowany od kilkunastu lat. A to oznacza, że drożej będzie również w Europie. Tona rzepaku na paryskim parkiecie Matif, już jest wyceniana na blisko 440 euro za tonę - niewiele mniej niż w połowie stycznia i najwyżej od 8 lat.

Przekłada się to na poszczególne rynki, w tym polski. Rzepak, który i tak z reguły zyskiwał na wartości zimą, jest teraz bardzo drogi. Ceny transakcyjne za zeszłoroczne nasiona, w zależności od regionu i jakości, wahają się od 1900 zł/t do 1950 zł/t

Ale sprzedać nie jest łatwo. Przetwórcy mają jeszcze zapasy i nie chcą przepłacać, dlatego czekają na przeceny. Zdecydowanie łatwiej jest za to podpisać umowy kontraktacyjne na nowe zbiory, zwłaszcza że śnieg przykrył oziminy, dając nadzieję na dobre plony. Proponowane stawki sięgają 1760 złotych za tonę. A to bardzo dobry poziom, co przyznają sami producenci.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności