Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak – ceny, plany i zmiany

Rzepak – ceny, plany i zmiany

Zamknięcie kontraktów na luty przyniosło spore podbicie notowań. W porównaniu z ubiegłym rokiem rzepak na światowych parkietach jest teraz droższy prawie o 12 procent. A niepewność związana z pogodą działa na korzyść cen.

W efekcie rzepak na paryskim parkiecie Matif kosztuje dziś już blisko 445 euro za tonę - ponad pięć euro więcej niż w poniedziałek. To jeden z najwyższych poziomów od blisko 8 lat. Takie zmiany sprawiają, że i na poszczególnych rynkach jest drożej.

U nas ceny za ubiegłoroczne nasiona zaczynają się od 2000 złotych za tonę. Ale transakcji nie ma zbyt wiele, bo poza samą wysoką stawką, jest jeszcze strona popytowa. Wielu przetwórców dokonało zakupów w ostatnich tygodniach i teraz ma jeszcze spore zapasy.

Na rynku nasion tegorocznych też mniej się dzieje. Mimo, że proponowane w umowach kontraktacyjnych oferty są nawet o 30 złotych wyższe, niż tydzień temu, umowę można podpisać nawet na 1780 zł/t. Producenci są jednak ostrożni z zawieraniem wiążących kontraktów ze względu na pogodę. Teraz, w znacznej części kraju, pola przykrywa już śnieg. Ale początek lutego najpierw przyniósł odwilż, a potem spory mróz i wiatr, co przy braku okrywy mogło zaszkodzić roślinom. Rolnicy wolą więc odłożyć decyzję o kontraktacji, do czasu pierwszej kontroli kondycji roślin.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności