Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rynkowy efekt wojny

Rynkowy efekt wojny

Nasilenie działań na terytorium Ukrainy i coraz bardziej zdecydowana odpowiedź świata sankcjami gospodarczymi wobec Rosji, zmieniają obraz rynków. Notowania surowców rolnych nie tylko wysoko wczoraj się otworzyły, ale jeszcze wyżej zamknęły.

Tylko wczoraj indeksy ropy, zbóż czy roślin oleistych skoczyły w górę o 10 procent. Giełda w Paryżu zaczęła sesję od ponad 350 euro za tonę pszenicy. A to oznacza bicie rekordów z dnia na dzień. Kukurydza, tylko wczoraj, dobiła do poziomu 340 euro za tonę, także ustanawiając rekord. Liderem wzrostów jest jednak rzepak. Tylko w ciągu wczorajszej sesji zyskał ponad 70 euro osiągając pułap blisko 826 euro za tonę - to drugi najwyższy wynik w historii, zaledwie o 3 euro niżej od rekordu. 

Równie silne wzrosty towarzyszyły też rynkowi amerykańskiemu. Inwestorzy realizują zyski sprzedając tak drogo jak się da. 

Tymczasem krajowy handel w zasadzie zapadł w stan letargu. Młyny i mieszalnie pasz nie podnoszą stawek, bo i tak już są odstraszająco wysokie. Producenci natomiast nie wystawiają zbyt dużo ziarna, a oferty na to już wystawione, są dużo wyższe od możliwości zakupowych nabywców.

Cena za tonę pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży, sięgnęła 1600 złotych. Kukurydzy - 1400 złotych, a rzepaku nawet 3800 złotych.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności