Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ruszyła pomoc klęskowa

Ruszyła pomoc klęskowa

Jednocześnie trwa przyjmowanie wniosków i wypłata rekompensat. Rolnicy poszkodowani przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne czy powódź mogą ubiegać się o wsparcie z budżetu państwa.

Ryzyko wpisane w zawód. A urządzenia chroniące przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, są bardzo drogie, zaś dochody z produkcji rolnej - niepewne. Dlatego w tym roku, podobnie jak w ubiegłym nie dało się uniknąć strat spowodowanych przez żywioły. Stąd tak ważne jest wsparcie państwa, które w ubiegłym roku przeznaczyło na pomoc klęskową ponad 2 miliardy złotych, znacznie wspomagając budżet rolników. W tym roku będzie podobnie.

I faktycznie tak jest. Wnioski o pomoc suszową lub z powodu innych, niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, są przyjmowane od tygodnia. Pierwsze wpłynęły już 3-ego października.

- Wnioski składają rolnicy do naszych biur powiatowych. W dniu 4-ego października wydaliśmy pierwsze decyzje o pomoc, a w dniu 7-ego października zrealizowaliśmy pierwsze płatności - wyjaśnia Beata Orzołek, wiceprezes ARiMR. Jak dodaje Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, z rezerwy celowej przeznaczonych zostało 500 milionów złotych - i jest to pierwsza transza. Pieniądze zatem są, pozostaje kwestia szybkości składania wniosków, jak również wytrwała praca ARiMR, mająca na celu zapoznanie się z nimi oraz podjęcie dalszych działań.

Wystarczy powiedzieć, że do tej pory do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wpłynęło ponad 60.000 wniosków o przyznanie pomocy klęskowej. Wydano też ponad 20.000 pozytywnych decyzji i wypłacono sto milionów złotych. Jak podkreśla Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, te pieniądze pomogą rolnikom w utrzymaniu płynności finansowej - i to nie tylko za zakup nawozów, środków ochrony roślin (z myślą o zasiewach). Ale także teraz, gdy rok zbliża się ku końcowi, rolnicy zobowiązani są do spłaty różnego rodzaju zobowiązań. Dlatego równie ważne w budżetach gospodarstw będą zaliczki dopłat bezpośrednich oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności