Rosnące poziomy cen
Jeszcze długo miało być tanio, ale plany utrzymania cen na bardziej przystępnych poziomach na razie pozostają tylko planami. Wraz ze wzrostem notowań zbóż i roślin oleistych, w górę zaczęły piąć się także i stawki dodatków paszowych.
Z reguły największe podwyżki przynosi przełom jesieni i zimy. W tym roku ze względu na napiętą sytuację na światowych rynkach, wyższe ceny dały o sobie znać nieco szybciej. Najbardziej widać to na przykładzie śrut. Rzepakowa bije rekordy. Tona wyceniana jest na średnio 1130 złotych z odbiorem w październiku i w listopadzie. Z jednej strony to pokłosie mniejszego przerobu rzepaku, który ogranicza dostawy tej wysokobiałkowej paszy na rynek. Z drugiej - sporej popularności krajowego surowca wśród zagranicznych kontrahentów.
Wysokie notowania soi i śruty sojowej za oceanem podbiły stawki także i u nas. Tona śruty sojowej na giełdzie w Chicago kosztuje już blisko 378 dolarów. Od sierpnia zdrożała o prawie 100 dolarów. U nas, w ciągu zaledwie kilku tygodni, cena wzrosła o blisko 400 zł/t. Dzisiaj tona w portach wyceniana jest powyżej 1900 złotych. Rok temu kosztowała zaledwie 1400 zł/t.
Wzrosły też stawki coraz popularniejszej śruty słonecznikowej. Pasza, która z reguły kosztuje poniżej 950 zł/t, teraz znacznie przekracza 1100 złotych za tonę.
Źródło: Agrobiznes TVP
Powrót do aktualności