Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosnące poziomy cen

Rosnące poziomy cen

Jeszcze długo miało być tanio, ale plany utrzymania cen na bardziej przystępnych poziomach na razie pozostają tylko planami. Wraz ze wzrostem notowań zbóż i roślin oleistych, w górę zaczęły piąć się także i stawki dodatków paszowych.

Z reguły największe podwyżki przynosi przełom jesieni i zimy. W tym roku ze względu na napiętą sytuację na światowych rynkach, wyższe ceny dały o sobie znać nieco szybciej. Najbardziej widać to na przykładzie śrut. Rzepakowa bije rekordy. Tona wyceniana jest na średnio 1130 złotych z odbiorem w październiku i w listopadzie. Z jednej strony to pokłosie mniejszego przerobu rzepaku, który ogranicza dostawy tej wysokobiałkowej paszy na rynek. Z drugiej - sporej popularności krajowego surowca wśród zagranicznych kontrahentów.

Wysokie notowania soi i śruty sojowej za oceanem podbiły stawki także i u nas. Tona śruty sojowej na giełdzie w Chicago kosztuje już blisko 378 dolarów. Od sierpnia zdrożała o prawie 100 dolarów. U nas, w ciągu zaledwie kilku tygodni, cena wzrosła o blisko 400 zł/t. Dzisiaj tona w portach wyceniana jest powyżej 1900 złotych. Rok temu kosztowała zaledwie 1400 zł/t.

Wzrosły też stawki coraz popularniejszej śruty słonecznikowej. Pasza, która z reguły kosztuje poniżej 950 zł/t, teraz znacznie przekracza 1100 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności