Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowe prognozy produkcji zbóż

Rekordowe prognozy produkcji zbóż

Ponad 2 miliardy 220 milionów ton - Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje rekordową produkcje ziarna w nadchodzącym sezonie. W porównaniu z ubiegłym ma być ona prawie o 2 i pół procent wyższa. Ale mimo wyższych prognoz, wyższe są też ceny.

Zboża drożeją po obu stronach oceanu. W porównaniu z ubiegłym rokiem, pszenica na francuskiej giełdzie Matif jest dzisiaj droższa o ponad 5%, ale na parkiecie w Chicago zwyżki sięgają aż 24%.

A notowania nakręca nerwowa atmosfera wywołana restrykcjami w handlu z powodu pandemii koronawirusa. Część państw-producentów zbóż sama ogranicza eksport, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe. Za to kraje będące importerami zgłaszają zwiększony popyt, aby uzupełnić zapasy.

U nas też zmiany w porównaniu z poprzednim sezonem. Sprzedaż pszenicy poza rynki Wspólnoty wzrosła dwukrotnie, i dała nam 4-te miejsce w rankingu europejskich eksporterów. Za to import spadł ponad pięciokrotnie.

Dziś rynki czekają na raport amerykańskiego ministerstwa rolnictwa, dotyczący areału zasiewów w głównych rejonach upraw zbóż za oceanem. Tu także oczekiwany jest wzrost produkcji w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności