Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica – zmiany cen

Pszenica – zmiany cen

Ostatni tydzień na zbożowym rynku upływał pod znakiem przecen. Dopiero najnowsze prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej przyczyniły się do delikatnej korekty w górę. Na jak długo, będzie zależało od popytu.

Z ostatnich prognoz analityków Międzynarodowej Rady Zbożowej wynika, że chociaż światowa produkcja zbóż w obecnym sezonie będzie na poziomie ponad 2 miliardów 160 milionów ton, to jednak zwiększający się stale popyt przyniesie cięcia w zapasach końcowych. Świat na obecne potrzeby zużyje blisko 2 mld 180 mln ton zbóż co oznacza, że konsumpcja przewyższy produkcję, aż od 26 milionów ton. To rekord w spożyciu, który może sprawić, że na koniec sezonu zapasy nie sięgną 600 milionów ton.

Z wyliczeń ekspertów w wynika, że będzie to trzeci z kolei rok ze spadającymi zapasami. W efekcie notowania pszenicy po obu stronach oceanu delikatnie wzrosły.

Pszenica
notowania na światowych giełdach
Chicago 189,30 usd/t
Paryż 179,50 euro/t
źródło: źródło: e-wgt

Krajowy rynek jeszcze nie zareagował na zmiany, ale krajowa cena zbliżona jest do średniej europejskiej i korekta na świecie musiałaby być zdecydowanie większa, by wywołać zmiany w naszych cennikach.

Na razie jest stabilnie, a pszenicę konsumpcyjną najkorzystniej jest teraz sprzedać na eksport. Cena z dostawą na północy kraju, dochodzi do 750 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności